Minister hospodárstva a predseda ANO Pavol Rusko vníma postoj KDH vo vláde ako pomstu za to, že ANO sa postavila proti ministrovi školstva Martinovi Froncovi pre jeho školskú reformu.
Ďalšie vládne strany SDKÚ a SMK rešpektovali názor KDH a nechceli jeho ministrov prehlasovať. Podľa Ruska to bol z ich strany alibizmus.
Rusko si myslí, že KDH mu nechce dať peniaze na stimuly pre zahraničných investorov, aby sa nemohol pred voľbami chváliť ich príchodom a novými pracovnými príležitosťami. To je ten "reálny dôvod", povedal Rusko, ktorý odmieta úvahy o zvyšovaní cien plynu, lebo SPP by sa vraj zaviazal ich najbližšie štyri roky nezvyšovať.
Rusko zatiaľ neuvažuje o odchode z koalície, počká si na rokovania o investícii Hankooku a o štátnom rozpočte. Povedal však, že "byť zodpovedný za hospodársku politiku a nemať peniaze na jej uplatnenie, sa nedá".
Rozdelenie SPP vyžaduje európska legislatíva. Dôsledkom delenia SPP podľa Ruskovho návrhu by vznikol účtovný zisk asi 100 miliárd korún a dôvodom je nižšie ocenenie firmy v čase, keď sa privatizovala.
SPP by si na vyplatenie 25 miliárd z toho zisku, ktorý by patril štátu, musel požičať. To vyvoláva v KDH obavy. Minister vnútra Vladimír Palko si položil otázku, kto bude tento dlh musieť v budúcnosti uhradiť, "ak nie občan v cene plynu".
Podľa pôvodného Ruskovho návrhu sa mali tieto miliardy použiť na splácanie štátneho dlhu, na nemocnice, záchrannú službu, školstvo a podporu zahraničných investícií.
Suma 25 miliárd je asi jedna desatina štátneho rozpočtu. Zhruba toľko ide ročne na obranu či zdravotníctvo.
Premiér Mikuláš Dzurinda situáciu nekomentoval, po skončení rokovania vlády medzi novinárov neprišiel.